Pokud na svém webu odkazujete na další stránky vašeho nebo externího webu, pak používáte i anchor texty. Anchor text je tedy text, který obsahuje odkaz a je proklikatelný. Čtěte dál a zjistěte, jaké druhy anchor textu existují a jak by měl takový text ideálně vypadat, aby vám pomohl získat lepší pozice ve vyhledávání.
Anchor text je klikatelný text skutečného odkazu na jinou stránku. Tento text dává vyhledávačům i čtenářům vědět, co se na cílové stránce nachází. Měl by proto být vizuálně odlišený od zbytku textu, aby uživatelé ihned poznali, že se za textem skrývá hypertextový odkaz.
Zjistěte, jak využít content marketing pro váš business. Odkaz po rozkliknutí vede na článek: https://www.digiamo.cz/blog/content-marketing/, který pojednává o obsahovém neboli content marketingu.
V HTML kódu se anchor text s odkazem zapisuje následovně: <a href=”cílová URL“>anchor text</a>
Příklad: <a href=”https://www.digiamo.cz/blog/content-marketing/”>content marketing</a>
Anchor text hraje důležitou roli v SEO (Search Engine Optimization) a může obsahovat interní nebo externí odkazy. Interní linky odkazují na jiné stránky vašeho webu, zatímco externí linky odkazují z jiné webové stránky na ty vaše nebo obráceně. Interní odkazy jsou jedním z faktorů on-page SEO, zatímco externí linky spadají do kategorie off-page SEO. Pro celkové SEO jsou tedy důležité oba typy odkazů.
Nejvíce se však řeší anchor text ve spojitosti s linkbuildingem (budováním zpětných odkazů). Vyhledávače jako Google, Seznam a další ho totiž používají k určení relevance stránky, na kterou odkazují. Správně použitý anchor text tak může pomoci zlepšit pozici webové stránky ve výsledcích vyhledávání.
Anchor text by měl být tvořen relevantními klíčovými slovy, která s obsahem cílové stránky souvisejí, aby návštěvníkům webu i robotům vyhledávačů bylo jasné, co se pod daným odkazem skrývá.
Zároveň by měl znít přirozeně, proto je důležité klíčová slova skloňovat a psát ve správném slovosledu. Nepřirozeně použitý anchor text bude působit podezřele jak pro uživatele, tak pro vyhledávače, které kvůli tomu mohou stránku znevýhodnit ve výsledcích vyhledávání.
Optimální délka anchor textu je 2-3 slova. Nedoporučuje se odkazovat skrze celé věty ani přes jedno klíčové slovo, pokud není dostatečně výstižné nebo se nejedná o brandový anchor text. Ideální anchor text by měl co nejpřesněji a nejstručněji popsat obsah, na který odkazuje.
Nevhodná také může být přesná shoda anchor textu se stránkou, na kterou odkazuje, protože roboti vyhledávačů takový odkaz mohou vyhodnotit jako nepřirozený. Je tedy zpravidla lepší, pokud anchor text obsahuje klíčové slovo, ale přesně se neshoduje s textem, na který odkazuje.
Jak už z předchozích řádků vyplývá, vkládání odkazů do nic neříkajících slov typu „zde, v tomto článku“ apod., (tj. používání generických anchor textů) uživatele příliš nepodněcují ke kliknutí ani nejsou užitečné pro SEO. Pokud tedy chcete, aby lidé na vaše odkazy klikali, generické anchor texty nepoužívejte.
Anchor text přímo souvisí s dalšími on-page (práce s klíčovými slovy apod.) a off-page faktory (získávání zpětných odkazů apod.), které ovlivňují celkový výkon webu ve vyhledávačích.
Ne každý má tolik času a zkušeností s optimalizací webu pro vyhledávače, proto je lepší tuto práci přenechat odborníkům. Pokud to s vaším podnikáním myslíte vážně, rádi vám s tím pomůžeme. Využijte možnost SEO konzultace nebo rovnou pojďme vypracovat SEO analýzu webu.
V jednom z našich minulých článků jsme si přiblížili, co je online marketing, jehož neodmyslitelnou součástí je placená internetová reklama. A k té si dnes řekneme něco víc. Každá značka, která chce být vidět a dosáhnout skutečných výsledků, se v současné době bez online reklamy už takřka neobejde. Zajímá vás proč? Potom pokračujte ve čtení.
Internetová reklama představuje účinný prodejní nástroj s velkým dosahem, přesným zacílením a měřitelnými výsledky. Hlavním cílem internetové reklamy je, stejně jako v případě jiných reklam, ovlivnit rozhodnutí zákazníků při výběru a nakupování produktu.
Internetová reklama je tedy jedním ze základních nástrojů online marketingu. Využívá celou řadu formátů, které jsou dnes neodmyslitelnou součástí internetového prostředí a které se neustále vyvíjejí. Způsoby předání komerčního sdělení jsou tak čím dál více nápaditější – mají například podobu virálního videa, vtipného gifu, originální infografiky, diskuzního příspěvku nebo objektivně se tvářícího článku.
Zcela zásadní výhodou internetové reklamy je to, že v naprosté většině případů platíte za výsledky, které vám reklama přinesla. Jinými slovy, platíte jen za to, kolik lidí na reklamu kliklo nebo ji shlédlo. Neplatíte tak za ty, kteří jen prošli kolem, jako je tomu třeba u billboardů v ulicích měst. Další přínosy internetové reklamy jsou hlavně tyto:
Ukázka nastavení podrobného cílení reklamy v Business Meta na Facebooku:
Reklama na internetu může mít mnoho forem a ty se mezi sebou mohou různě prolínat – jak z hlediska formátu (grafika, text, video), tak podle umístění (sociální sítě, email apod.). Typickým příkladem, který kombinuje různé formáty i kanály (blog, sociální sítě, e-mail marketing apod.) je obsahový marketing, neboli content marketing.
Typickou displejovou reklamou jsou bannery, ale patří sem i jiné grafické formáty jako pup-up okna, které přesměrují návštěvníka webové stránky, na níž se zobrazují, přímo k vám na web. Je tak asi nejznámější formou internetové reklamy.
Bannery dělíme na statické, animované a interaktivní. Reklamní bannery poskytují možnost měsíčního předplatného, partnerský program nebo platbu za jednotlivé prokliky (PPC kampaně). Rizikem jejich využití může ale být tzv. bannerová slepota, kdy návštěvník internetové stránky reklamu jednoduše přehlíží.
Ukázka bannerové reklamy na dámskou mikinu:
Textová reklama je pro návštěvníky zpravidla příjemnější, protože je nerozptyluje jako bannery. Přestože se na první pohled nemusí zdát atraktivní, textové inzeráty jsou často nejkonverznější formou reklamy (s nejvíce provedenými měřitelnými akcemi na webu). Patří sem reklama ve vyhledávačích a reklama přímo na webových stránkách.
Textová reklama na stránkách klasicky obsahuje placené nebo neplacené odkazy, které zahrnují hypertexty (odkazy na další informace) a backlinks (placený zpětný proklik od inzerenta). Textovou reklamu ve vyhledávačích umožňuje využívat například Google Ads a Seznam Sklik.
Video reklama zahrnuje především reklamní spoty v online videích na YouTube, Facebooku, Stream.cz nebo jiných online médiích. Můžete ji použít samostatně nebo spolu s televizní reklamou, která je ovšem mnohonásobně nákladnější.
Kromě finanční dostupnosti má ale video reklama i další výhody oproti televizní reklamě, konkrétně jde o přesné zacílení a detailní statistiky. Video reklama je výborným nástrojem především pro budování povědomí o značce. Zde vidíte ukázku video reklamy, která se zobrazuje před spuštěním videa na platformě Stream.cz.
E-mailovou reklamou rozumíme newslettery, obchodní sdělení, internetové časopisy, e-mailové kurzy apod., k jejichž odběru uživatelé někdy v minulosti dali souhlas, například registrací pro získání slevového kupónu nebo nákupem zboží. Touto cestou můžete potenciální a stávající zákazníky informovat o novinkách nebo zajímavých nabídkách, a dále třeba nabízet placené kurzy.
Do budoucna pro vás využívání email marketingu bude levnější než placené reklamy, ale musíte si nejprve vytvořit dostatečnou databázi prostřednictvím jiných kanálů. Tato forma reklamy je výhodná především pro e-shopy a prodejce služeb přes internet. Tady můžete vidět ukázku reklamního emailu, který uživatelé mohou obdržet po přihlášení k odběru newsletteru:
Placená propagace je v současné době neodmyslitelnou součástí všech sociálních sítí a může mít celou řadu podob – od klasických bannerů, přes propagované příspěvky na zdi až po placené reklamy ve videích. Propagace na sociálních sítích je tedy v podstatě formou obsahové reklamy, která umožňuje oslovit velké publikum za nízkou cenu, přesně zacílit reklamu a následně analyzovat výsledky.
Sociální sítě dnes fungují velmi podobně jako vyhledávače, s tím rozdílem, že na nich spousta lidí tráví mnohem více času a nabízí nepřeberné množství způsobů komunikace značky s potenciálními zákazníky. Reklamy na sociálních sítích fungují formou aukce, kdy si dopředu nastavíte rozpočet, který do reklamy chcete investovat. Tento rozpočet pak můžete kdykoli měnit.
Reklamních kanálů existuje celá řada a formátů reklam ještě mnohem více, ale nenechte se tím zbytečně zahltit a začněte od základů. Každý začínající i pokročilejší inzerent by se měl zpočátku zaměřit na dva hlavní kanály a ty co nejvíce zdokonalovat. Další kanály a typy reklam můžete začít přidávat postupně. Těmito hlavními kanály jsou internetové vyhledávače (Google a Seznam) a Facebook.
Nejdůležitějšími vyhledávači jsou pro vás Google a Seznam, dále je pak možné využít například také Yahoo nebo Bing. Reklamu ve vyhledávači poznáte podle toho, že je označena slovy „reklama“ a objevuje se zpravidla na prvních pozicích vyhledávačů, tedy nad neplacenými výsledky vyhledávání. Pokud do Googlu zadáte výraz např. „dámská mikina“, výsledek bude vypadat takto:
Jak sami vidíte, tato reklama je poměrně nenápadná a skoro splývá s ostatními výsledky nejen vizuálně, ale také obsahově. Reklama ve vyhledávačích by měla být vždy nastavena na relevantní klíčová slova, pod kterými se bude uživatelům zobrazovat. Google navíc ověřuje, že stránka, na kterou přivádí nové uživatele, opravdu odpovídá hledanému výrazu.
Za pomoci této reklamy máte tedy možnost velmi dobře se trefit do přání a potřeb zákazníků a ty jim splnit nebo vyřešit. Cena reklamy vždy závisí na míře hledanosti klíčových slov, proto se vyplácí nastavit reklamu nejen na nejhledanější výrazy, ale i na méně hledané longtailové fráze.
Na Facebooku si lidé zvykli nejen komunikovat se svými přáteli, ale také navštěvovat nejrůznější zájmové i profesní skupiny a sledovat stránky, které se specializují na různorodá témata. Díky tomu, jak se lidé na Facebooku chovají, resp. jaké stránky nebo skupiny navštěvují, co vše o sobě sdělují a jaké příspěvky upoutají jejich pozornost, můžete reklamu zacílit přesně tak, abyste se trefili do vkusu vašich potenciálních zákazníků.
Facebook má tedy obrovský reklamní potenciál. Umožňuje budování značky i vztahu se zákazníky a prodeje produktů za poměrně nízkou cenu, a to jak pro B2C i B2B marketing. Díky analytice, kterou Meta Business nabízí, můžete sledovat návratnost reklamy, slabá a silná místa reklamy a neustále ji vylepšovat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků. Reklama na Facebooku je také velmi nenápadná a dobře zapadá do organického obsahu. Vždy je označena výrazem „sponzorováno“, jak můžete vidět na tomto obrázku:
Aby vám reklama opravdu vydělávala, musíte proniknout do logiky jednotlivých kanálů, být konzistentní, sledovat nejnovější trendy, které se neustále posouvají vpřed, a co je opravdu důležité, pochopit psychologii uživatelů internetu. Jak jsme si již řekli, návratnost investic do internetové reklamy může být opravdu výhodná, ale musíte vědět, jak na to.
Jestli se vám vše zdá moc komplikované a potřebovali byste pomoc vše správně nastavit, jednoduše tuto práci přenechte zkušeným specialistům z marketingové agentury. V naší agentuře Digiamo se vám o reklamu rádi postaráme od A do Z. Jen správně nastavená kampaň může mít výsledky.
Klíčová slova jsou nedílnou součástí SEO a jejich (ne)správné využití dramaticky ovlivňuje pozice webových stránek ve výsledcích vyhledávání. Pokud nevíte, co jsou klíčová slova nebo jak je správně používat, máme pro vás připravený článek s praktickými ukázkami. Pusťme se tedy rovnou do toho.
Klíčová slova se používají v různých oborech, včetně programování, psaní akademických prací či knihovnictví. V tomto článku se ale zaměříme pouze na jejich význam v oblasti online marketingu, konkrétněji na jejich využití v rámci SEO.
Klíčové slovo (keyword) je výraz nebo slovní spojení, pod kterým uživatelé hledají informace ve vyhledávačích, jako je Google, Bing nebo Seznam. Z tohoto důvodu se mu také říká „vyhledávací dotaz“.
Klíčová slova definují obsah dané stránky a umožňují Googlu a dalším vyhledávačům vyhodnotit, o čem daná stránka pojednává, a na základě toho pak doručit relevantní obsah lidem, kteří dané téma vyhledávají. Jako vlastník webu a tvůrce obsahu tedy chcete, aby klíčová slova na vaší stránce souvisela s tím, co lidé hledají, aby měli větší šanci najít váš obsah na stránce s výsledky vyhledávání.
Představte si, že máte blog o cestování a chcete napsat úspěšný cestopis o Budapešti. V tomto případě bude vhodné v článku použít slova jako „Budapešť památky“, „Budapešť co vidět“ a „Budapešť zajímavosti“ apod., díky kterým vás dohledají lidé, kteří se do maďarské metropole chystají a chtějí se o městě dozvědět více.
Chcete-li, aby se váš web zobrazoval na prvních pozicích ve vyhledávání na Googlu či jiném vyhledávači, výběr správných keywords by se měl zakládat na analýze klíčových slov. Pokud chcete v SEO postupovat strategicky a dosahovat co nejlepších výsledků, bez tohoto kroku se neobejdete.
Pokud však analýzu nemáte a její tvorba není na pořadu dne, přinášíme krátký návod, jak postupovat při dohledávání relevantních frází, například při tvorbě článku na váš soukromý blog.
Klíčová slova je potřeba systematicky rozmístit po webové stránce, aby vyhledávačům i lidem bylo jasné, o čem daný text pojednává. Nic se ale nemá přehánět, sdělení by mělo být především čtivé a srozumitelné pro čtenáře.
Není třeba dané slovo použít 100x v krátkém textu, takovýto postup je naopak kontraproduktivní a vyhledávače vás můžou ve výsledcích vyhledávání znevýhodnit. Klíčová slova proto rozmístěte tak, aby v textu dávala smysl.
Hlavní nadpis stránky (H1) i podnadpisy (H2, H3 atd.) jsou ideálním místem pro umístění klíčových slov.
Klíčová slova, jejich různé varianty a synonyma by měly být přirozeně rozmístěny v textu. Vyhněte se jejich nadužívání, viz ukázka níže.
Titulek i meta popisek by měl čtenáře navnadit ke kliknutí a přečtení dané stránky. Opět je to vhodné místo pro umístění klíčového slova.
URL adresa by měla být krátká, výstižná a srozumitelná. Kromě toho by měla obsahovat i klíčové slovo.
Praktická ukázka:
Umožňují danému obrázku být vidět ve výsledcích vyhledávání obrázků. Pokud tedy na web nahráváte obrázky, doplňte je vždy vhodným ALT popiskem. Lidé tak díky tomu budou moct obrázek najít. K fotce s památkami z Budapešti je tedy dobré použít popisek jako „Budapešť památky“ nebo názvy daných turistických atrakcí.
Pokud máte web na WordPressu, se základním SEO nastavením vám pomůže plugin Yoast SEO. Jeho základní verze je zdarma a snadno se používá. Jak vypadá práce s pluginem v praxi můžete vidět na následujícím obrázku
Nástroj vám ukáže, jestli dobře pracujete s klíčovými slovy. Samozřejmě jsou to jen doporučení a nemusíte se jimi řídit, pokud v daném kontextu nebudou dávat smysl. Především v začátcích vám ale tyto rady mohou pomoct ohledně toho, na co nezapomenout.
Vždy dbejte hlavně na to, aby byly texty čtivé zejména pro čtenáře. Google a další vyhledávače jsou čím dál chytřejší, a není proto nutné používat slova pouze v jednom tvaru (můžete slova klasicky skloňovat a časovat).
Klíčová slova jsou důležitou součástí SEO a pomáhají vyhledávačům porozumět tématu dané stránky. Jejich vhodné používání vám pomůže vylepšit pozice ve výsledcích vyhledávání a získat více návštěvníků i případných zákazníků.
Práce s keywords samozřejmě není jediným faktorem, podle kterého Google výsledky vyhledávání řadí. Přečtěte si proto také náš článek, jak zviditelnit web (nejen) na Googlu.
Zkratka SERP se skládá z prvních písmen anglického názvu „Search Engine Results Page“. Do češtiny tento termín můžeme přeložit jako „stránka výsledků vyhledávání“. Zajímá vás, jak vlastně SERP funguje? Pokračujte ve čtení.
„Search Engine Results Page” (SERP) je stránka internetového vyhledávače (Google, Bing, Seznam) s výsledky vyhledávání. Lidé na této stránce vyhledávají informace pomocí klíčových slov a vyhledávače jim na základě znění těchto slov připraví seznam relevantních stránek jako odpověď. V seznamu výsledků vyhledávání se nacházejí přirozené výsledky vyhledávání i placené reklamy (PPC).
SERP jednotlivých vyhledávačů se může trochu lišit, proto se zaměříme na to, jak vypadá SERP Googlu. Horní část SERPu tvoří vyhledávací pole, do kterého uživatel zadává hledaný výraz (klíčová slova), ovládací prvky, jejichž součástí jsou tlačítka pro přepínání mezi různými typy výsledků (Vše, Obrázky, Videa, Nákupy atd.) a nástroje pro filtraci: možnosti pro upřesnění výsledků (časový filtr, zeměpisná lokalizace atd.). Níže se pak zobrazují organické výsledky a výsledky placeného vyhledávání.
Placené a organické záznamy vypadají na Google SERPu velmi podobně. A protože vám oba typy výsledků vyhledávání mohou pomoci zvýšit návštěvnost vašeho webu, měli byste zvážit vytvoření strategie, která zahrnuje obojí.
Google v horní části SERPu obvykle zobrazí 4 PPC reklamy na počítači a 3 na mobilním prohlížeči. O stejné klíčové slovo pro vyhledávání však obvykle soupeří více než 4 firmy, takže Google musí navíc určit, které reklamy se zobrazí na první stránce výsledků.
Při rozhodování Google zvažuje několik faktorů: výši nabídky, kvalitu stránky, na kterou se lidé po kliknutí na vaši reklamu dostanou, kvalitu samotné reklamy a relevanci pro vyhledávání. Pokud Google usoudí, že váš web je lepší a relevantnější než konkurence, objevíte se na první stránce.
Organické výsledky vyhledávání si své místo získávají optimalizací pro vyhledávače (SEO), což je neustále se měnící sada technik, které můžete použít k tomu, aby se vaše stránky umístily výše v SERPu.
Základem SEO je kvalitní web (to zahrnuje i obsah na něm) a jeho optimalizace z hlediska relevantních klíčových slov, abyste získali dobré organické hodnocení. Google neustále vylepšuje svůj algoritmus, aby poskytoval co nejlepší výsledky, takže je důležité se neustále informovat o všech stávajících nebo plánovaných aktualizacích.
Vyhledávací snippety jsou zvýrazněné výňatky webových stránek z obsahu, které mohou obsahovat odpověď na otázku uživatele. Mohou mít podobu nejen textu, ale také obrázku nebo videa. Snippety jsou vybrány algoritmem vyhledávače na základě relevance k dotazu uživatele. Jejich cílem je poskytnout uživateli rychlý náhled na obsah stránky a pomoci mu rozhodnout se, zda kliknout na daný odkaz. Může vypadat například takto:
Panel znalostí se zobrazuje v pravé straně SERPu, když hledáte informace o nějaké entitě (např. známé osobě, místě apod.), které jsou uloženy v databázi znalostí (Knowledge graph). Jediný panel znalostí tedy obsahuje informace z více různých zdrojů. Často se zobrazují přidružené obrázky, textový popis, seznam faktů či odkazy na další informace.
Může vypadat například takto:
nebo takto:
Local Pack nabízí informace o okolních firmách a organizacích vedle vložené mapy z Google Map. Local Packy se zobrazují pro vyhledávací dotazy, které se mohou týkat místní potřeby. Přirozeně tedy poskytují různé výsledky v závislosti na tom, kde se uživatel nachází. Uvidíte je v horní části SERPu.
Pokud se zrovna nacházíte například ve Vietnamu a hledáte ve svém okolí „bowling“, zobrazí se vám tento výsledek:
Při vyhledávání informací o letech na Google se obvykle zobrazují výsledky prostřednictvím funkce Google Flights. Tyto výsledky bývají interaktivní a umožňují uživatelům snadněji procházet dostupné možnosti, jako například v případě zadaného dotazu „lety new york praha”:
Výsledky nákupů Google vypadají velmi podobně jako reklamy v Nákupech Google. Organické výsledky nákupů jsou ale neplacené a obvykle se zobrazují jako kolotoč produktů, kterými můžete procházet. Mohou být zobrazeny kdekoli v hlavním SERPu (tedy ne nutně v horní části) a mohou obsahovat:
Pokud do Googlu zadáte například výraz „kniha hry o trůny“, zobrazí se vám následující výsledky:
Video výsledky
Video výsledky jsou jednoduše náhledy videí v SERPu, která obvykle pocházejí z YouTube. Google nabízí video výsledky například jako odpovědi na hledané dotazy typu „jak“. Pokud třeba zadáte do vyhledávače výraz „jak vybělit bílé boty“, mohou se vám zobrazit tyto výsledky:
Přímé odpovědi představují krátkou informaci v horní části SERPu. Mohou se zobrazit, když se Google domnívá, že váš dotaz je jednoduchá otázka, jako když například hledáte „kdy je Velký pátek“:
Hlavní události zobrazují relevantní články ze zpráv v Google. U dotazů, které se zjevně týkají novinek, se funkce Top Stories obvykle zobrazuje v horní části SERPu, zatímco u jiných, méně aktuálních dotazů se mohou ukázat o něco níž. Tady je třeba náhled výsledků pro dotaz „prezidentské volby na slovensku“:
Jak sami vidíte, stránky s výsledky vyhledávání se mohou drasticky měnit podle klíčového slova a toho, co uživatelé v dané zemi pod daným výrazem nejčastěji hledají. Když nyní chápete, co je SERP a jak funguje, můžete udělat další krok správnou optimalizací webu pro vyhledávače a zacílením placené reklamy na relevantní uživatele.
Výkonnostní marketing zahrnuje veškeré měřitelné marketingové činnosti, jejichž cílem je maximalizace konverzí, které jsou předem stanovené v závislosti na účelu konkrétní marketingové kampaně. Níže si to vysvětlíme o něco detailněji.
Výkonnostní marketing je zaměřený na výkon, jinými slovy – na zvýšení veškerých měřitelných akcí, neboli konverzí. Jeho základem je stanovení si měřitelných cílů a následná dlouhodobá optimalizace, která vede k jejích dosažení. Výkonnostní marketing tedy zahrnuje veškeré marketingové aktivity, které jsou zacíleny na zlepšení poptávek, registrací, prodejů a dalších měřitelných aktivit na webu v závislosti na vytyčených cílech.
Výkonnostní marketing se skládá z budování a optimalizace zdrojů návštěvnosti a ze zvyšování konvertibility webu, které lze dosáhnout jeho efektivizací. Typickým nástrojem výkonnostního marketingu jsou například PPC kampaně, jejichž výkon jde ruku v ruce s uživatelskou přívětivostí webu (UX a UI) a jeho důvěryhodností, danou zejména úrovní copywritingu. Výkonnostní marketing nestačí pouze nastavit a zapnout, ale průběžně sledovat, měřit, analyzovat, interpretovat a vylepšovat.
Díky kvalitně nastavené analytice a podrobným datům lze velmi dobře vyhodnocovat nejen marketingové kampaně, ale také optimalizovat web a nákupní proces. Na základě získaných dat lze lépe cílit marketingové kampaně, vybírat konkrétní klíčová slova i umístění bannerů, vybrat nejlepší denní dobu, kdy mohou kampaně běžet, a zaměřit je na lokality, kde se nacházejí zákazníci.
Konkrétní cíle, kterých má výkonnostní marketing dosáhnou, závisí na účelu marketingové kampaně, tedy na tom, zda je zaměřena na podporu známosti vaší značky (budování brandu) nebo přímo na prodeje. Podle toho rozlišujeme dva typy kampaní – prodejní a imageové.
Jak už ze samotného názvu vyplývá, tyto kampaně jsou zaměřené na prodej. U prodejních kampaní pracujeme s tím, že zákazník je již rozhodnutý nakoupit, ale zvažuje jednotlivé nabídky. Cílem prodejních kampaní jsou tedy objednávky.
Tyto kampaně vstupují do nákupního procesu ještě dříve než prodejní kampaně, jelikož jejich hlavním úkolem je přivést značku nebo produkt do povědomí zákazníka. K tomuto účelu se využívají například reklamní bannery nebo videoreklamy. Cílem imageových kampaní tedy primárně není prodej, ale lead (dílčí cíl), jako je registrace, odběr newsletteru, vyplnění formuláře apod.
Hlavní složkou výkonnostního marketingu je optimalizace zdrojů návštěvnosti, která spočívá ve výběru reklamních aktivit, jež povedou ke zvýšení požadovaných konverzí na webu. Tato činnost zahrnuje výběr webů (pro affiliate marketing, bannery, videoreklamy apod.) a výběr klíčových slov, na které se bude reklama zobrazovat ve vyhledávačích. Nejpoužívanějšími nástroji optimalizace zdrojů návštěvnosti jsou:
Ve výkonnostním marketingu lze měřit:
Efektivizace webu je nezbytnou složkou výkonnostního marketingu na podporu konverzí z příchozích návštěvníků. O efektivitě, nebo také použitelnosti, webu rozhoduje především uživatelská přívětivost webu (UX a UI) a důvěryhodnost webu, daná zejména copywritingem.
Efektivizace webu je dosahováno pomocí analytiky návštěvnosti a chování návštěvníků na webu, na základě kterých lze získat data o tom, co funguje velmi dobře a co je naopak potřeba vylepšit, výkonnostních testů a optimalizace. K efektivizaci webu se využívají zejména tyto nástroje:
Zatímco některé marketingové aktivity mohou být obtížně měřitelné, u výkonnostního marketingu přesně víte, jaké výsledky konkrétní kampaň přinesla a kolik vás to stálo. Celkový úspěch výkonnostního marketingu určují předem stanovené cíle a jejich dosažení.
Výkonnostní online marketing by měla využít každá firma, která může měřit získání platícího zákazníka. Pokud se společnost zaměřuje pouze na budování brandu hůře měřitelnými nástroji a opomíjí výkonnostní marketing, přichází o značnou část potenciálních zákazníků. Výkonnostní marketing slouží především k tomu, aby přivedl firmě platící zákazníky.
Jak je již uvedeno v článku, kampaň nestačí spustit, musí být správně nastavená a především pravidelně vyhodnocovaná. Proč? Protože chceme vědět, zda se investice vyplácí, a to my umíme! Rádi Vám pomůžeme nejen s placenou reklamou.
Marketing je o spojení s publikem ve správný čas na správném místě a s rozvojem internetu se můžete se svým publikem jednoduše spojit v digitálním prostředí díky online marketingu. Jaké jsou jeho hlavní výhody, cíle a druhy? To si probereme v tomto článku.
Marketing na internetu zahrnuje veškeré marketingové aktivity v online prostředí k propagaci značky nebo produktu. Pojímá tak širokou škálu propagačních činností od optimalizace webu pro vyhledávače, přes email marketing a placené propagace, až po dlouhodobé online spolupráce. Patří sem veškeré digitální kanály, které lze použít ke spojení s potenciálními i stávajícími zákazníky.
Vzhledem k tomu, že počet lidí, kteří tráví čas za obrazovkami, je v současnosti na historickém maximu, je online prostředí nejlepším místem pro setkání s nimi a představení vašeho produktu způsobem, který zaujme.
Jednou z nejdůležitějších výhod online marketingu je jeho dostupnost díky nízkým nákladům, což umožňuje investici do reklamy i začínajícím podnikatelům a malým firmám, kteří nedisponují velkým kapitálem.
Druhou hlavní výhodou online marketingu jsou snadno měřitelné výsledky, díky nimž lze průběžně vyhodnocovat úspěšnost reklamy, zlepšovat její efektivitu na základě toho, co pro danou značku nebo produkt funguje nejlépe, a dosahovat co nejlepších výsledků i v krátkém časovém horizontu.
Další nespornou výhodou online marketingu je přesné zacílení reklamy na konkrétní okruh uživatelů na základě mnoha kritérií. I když třeba ještě nemáte přesnou představu o vašem cílovém publiku, díky online marketingu můžete extrahovat potřebná data, na základě kterých zjistíte, jaký typ publika pro vás bude nejvýhodnější, a podle toho nastavíte reklamní kampaň.
Cíle online marketingu by měly vždy vycházet z obchodních cílů založených na obchodní strategii konkrétní společnosti. Některé cíle jsou dílčí a krátkodobé (např. získání odběratelů k newsletteru) a jiné zase dlouhodobé (vybudování důvěry zákazníků, dosažení prodejů apod.)
Stanovených marketingových cílů dosahují specialisté na online marketing prostřednictvím vhodně zvolených marketingových nástrojů, kanálů a postupů v závislosti na předem důkladně sestavené strategii. Hlavními cíli online marketingu ovšem jsou:
Členit aktivity online marketingu je možné mnoha způsoby a některé z nich se dokonce překrývají. V zásadě se ale dělí do dvou základních skupin v závislosti na tom, jaké jsou jejich cíle – a to na inbound a outbound marketing. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Stejně jako máme mnoho způsobů vyhledávání a nacházení informací v online prostředí, existuje i několik druhů online marketingu. Některé mají tendenci být úspěšnější než jiné, což je důvodem, proč se v digitálním marketingu používají nejvíce. Níže si je představíme.
Webové stránky jsou základem vaší prezentace v internetovém prostředí. Aby web plnil svůj účel, je nezbytné, aby měl uživatelsky přívětivý a responzivní design a přehlednou strukturu, která co nejvíce usnadní uživateli orientaci na webu. Optimalizace webu by proto měla probíhat v souladu s UX a UI pravidly.
Neodmyslitelnou součástí funkčního webu je také kvalitní copywriting, díky kterému získáte návštěvníkovu pozornost a efektivně ho navedete k vámi požadované akci. Funkčnost webu lze ověřit prostřednictvím analytiky, díky které zjistíte, co funguje dobře a co je na webu naopak nutné zlepšit.
Cílem SEO (Search Engine Optimization) je dostat firmu na přední pozice ve výsledcích vyhledávání (SERPu), což zvyšuje návštěvnost webových stránek společnosti. SEO zahrnuje několik prvků, od použití vhodných klíčových slov na vašem webu (on-page SEO), přes to, jakým způsobem na vás jiné webové stránky odkazují (off-page SEO), až po přívětivost a strukturu webu nebo rychlost, jakou se načítá.
Placené PPC kampaně (Pay-Per-Click – platba za proklik) patří mezi tzv. výkonnostní marketing a je jedním ze základních prvků online marketingu. Zahrnuje placené reklamy, které vidíte v horní části vyhledávačů, ty, které se zobrazují při procházení webů a také ty, jež se objevují před videy na YouTube nebo v reklamách v mobilních aplikacích. Za tuto reklamu platíte pouze ve chvíli, kdy na ni někdo klikne.
Sociální sítě jsou ideálním místem, kde můžete navázat bližší kontakt s vašimi potenciálními i stávajícími zákazníky. Marketing na sociálních sítích daleko přesahuje pouhé vytváření příspěvků a reagování na komentáře. Aby bylo úsilí na sítích účinné, musí být založené na propracované strategii a být konzistentní.
Sociální sítě, jako je Facebook, umožňují přesné zacílení na úzce definovanou skupinu lidí prostřednictvím reklamy, skrze kterou lze maximalizovat dosah a účinnost jednotlivých příspěvků. Klíčovou součástí sociálních sítí je také analytika a vylepšování strategie na základě získaných dat.
I přes efektivitu sociálních sítí je e-mail marketing stále jednou z nejúčinnějších technik online marketingu. Může být součástí obsahového marketingu a budovat vztah s potenciálními zákazníky tím, že jim bude předávat hodnotné informace. Postupem času vám tak umožní vaše publikum přeměnit na zákazníky. Patří sem například newslettery, promo e-maily, transakční e-maily nebo zvláštní nabídky.
Affiliate marketing využívají především odborníci v určitém oboru a influenceři na sociálních sítích. Získávání návštěvníků a zákazníků v tomto případě probíhá přes weby nebo jiné kanály partnerů, kteří značku nebo produkt propagují ve svém obsahu (blogovém článku, videu apod.). Výše provize pak závisí na provizním systému společnosti a počtu provedených konverzí.
Žádný marketingový specialista se samozřejmě neobejde bez několika nástrojů internetového marketingu. Tyto nástroje umožňují spravovat jednotlivé reklamy, získávat relevantní data o tom, jak si vedou marketingové kampaně, a následně je optimalizovat a zlepšovat jejich výkonnost.
Nejdůležitějšími nástroji pro řízení online marketingu jsou nástroje webové analytiky a UX, na jejichž základě lze řídit online jako celek nebo jednotlivé online kanály a řešit nejrůznější úpravy a vylepšení webu. Patří sem:
Tyto nástroje slouží k řízení a analyzování jednotlivých online kanálů a vždy jsou vázány na jeden konkrétní kanál. Používají se zejména tyto:
S organizací projektů a jednotlivých úkolů pomáhají odborníkům na marketing také nástroje projektového řízení. Jejich využití zefektivňuje mnoho činností, jako je evidování úkolů a projektů, diskutování o projektech nebo přiřazování termínů a odpovědných osob. Mezi nejvyužívanější nástroje projektového řízení patří především:
Předtím než začnete přemýšlet nad tím, jaký typ online marketingu využít pro váš business, měli byste si ujasnit vaše cíle, kterých chcete dosáhnout. Jen tak zjistíte, zda reklama plní svůj účel. Správné cíle by vždy měly být:
Dalším krokem je vymezení cílové skupiny, pro níž je váš produkt určen. Poté je možné pustit se do marketingového plánu, který bude zahrnovat přípravu, realizaci, vyhodnocení a optimalizaci.
V tomto článků jsme shrnuli vše důležité, co by začátečníci v online marketingu měli znát. Uvedené informace ale mohou být stejně tak užitečné i pro ty z vás, kteří raději svěříte online marketing pro svůj business specialistům z marketingové agentury, abyste například lépe chápali, o čem mluví.
Ať už s podnikáním teprve začínáte, chcete zlepšit povědomí o vaší značce, nebo je vaším cílem zvýšení prodeje, rozhodně byste měli zvážit spolupráci s odborníky, kteří mají hluboké znalosti a bohaté zkušenosti s online marketingem, a pomohou vám co nejefektivněji dosáhnout vašich obchodních cílů na základě důkladné analýzy, promyšlené strategie a detailně zpracovaného marketingového plánu.
V naší agentuře Digiamo si rádi vezmeme pod křídla online marketing pro váš business a postaráme se o něj od A do Z. Pokud máte nějaké další dotazy ohledně digitálního marketingu, neváhejte se na nás obrátit.